Działanie owijarki do palet
Oferta owijarek do palet rozrasta się niezwykle szybko. Producenci prześcigają się w nowych pomysłach i funkcjach. Modeli jest tak wiele, że coraz ciężej jest podjąć właściwą decyzję w momencie zakupu. Skupmy się więc na tym, co istotne podczas wyboru owijarki do palet. W tym artykule przybliżymy budowę najpopularniejszej i zarazem najprostszej technologicznie owijarki. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Jest mała, prosta, ale i wydajna. Dowiedzmy się więcej o tzw. Talerzowej owijarce do palet.
Mamy budżet na automatyzację i przyśpieszenie jednych z najbardziej uciążliwych działań w naszym zakładzie. Wiemy też, ile palet dziennie chcemy zabezpieczyć. Jeśli nie jesteśmy pewni czy urządzenie półautomatyczne, czy w pełni automatyczne, spełni nasze oczekiwania najlepiej skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w owijarkach do palet. Specjaliści są po to, by wyręczyć Klientów w zagadnieniach, które nie należą do codziennego obszaru wiedzy lub zainteresowań. Dzięki takiej pomocy łatwo, szybko i przyjemnie otrzymamy informacje dotyczące urządzeń, ich wydajności, materiałów eksploatacyjnych, serwisu, implementacji z innymi maszynami. Otrzymamy niezbędną wiedzę, która ułatwi podjęcie decyzji.
Najbardziej popularnymi owijarkami do palet są proste urządzenia. Pewnie każdy z nas, gdzieś, kiedyś widział coś podobnego. Konstrukcja głównie składa się z platformy obrotowej, na której umieszczana jest paleta z towarem. Druga niezbędna część to maszt, na nim zamocowany jest wózek z folią oraz inne dodatkowe urządzenia. W zależności od modelu, tego typu owijarka może być wyposażana w mechaniczny rozciąg folii. Daje to duże oszczędności.
Już na tym etapie, przy tak dużym wyborze owijarek tzw. talerzowych możemy się pogubić. Dodatkowe opcje to między innymi licznik ilości owiniętych palet lub samych owinięć, czujniki wysokości ładunku, sygnalizacja błędów.
Istotną cechą tego typu maszyny jest możliwość ustawienia ilości owinięć górnych i dolnych. Czyli gdy chcemy by nasz towar był bardziej zabezpieczony na dole lub na górze. Podyktowane jest to przeważnie specyfiką produktu, który chcemy w taki sposób owinąć.
Uśrednione parametry tego typu owijarki do palet to:
- Zasilanie: 230V
- Talerz obrotowy: średnica w standardzie to 1500 mm – 1650 mm, na potrzeby produktu nawet powyżej 2 000 mm
- Wysokość owijania: 2 200 mm – 2 400 mm w standardzie
- Średnie wymiary palety: 1200 mm na 1000 mm / 1200 mm na 800 mm paleta euro
- Średnie obciążenie palety: 1500 – 1800 kg
- Średnia waga maszyny: 500 kg
Elementy budowy owijarki do palet:
Zacznijmy od masztu. Maszt – to pionowa część konstrukcyjna owijarki do palet. Na nim umieszczony jest wózek z folią, opcjonalnie fotokomórka do czarnej folii, panel sterowania lub górny docisk. Górny docisk to niezwykle przydatny element. Zwłaszcza gdy mamy do owinięcia ładunek wysoki i niestabilny. Za pomocą tego wyposażenia paleta z towarem jest mocno przytrzymana od góry. Średnia wysokość masztu to 2 400 mm, ale opcjonalnie i zależnie od potrzeb pakowanego produktu, maszt może mieć nawet powyżej 3000 mm
Platforma – część pozioma tej owijarki. Obrotowa platforma, potocznie nazywana talerzem. Stąd również nazwa tej owijarki – talerzowa. Standardowo średnica wynosi około 1500 mm, gdy jest potrzeba większej płaszczyzny, opcjonalnie tworzy się większe platformy.
Talerz może być pełny lub z wcięciem na paleciak. To wcięcie pozwala na szybkie i bardzo precyzyjne umiejscawianie palety wraz z towarem na platformę owijarki. Gdy wybieramy owijarkę z pełną platformą to idealnym rozwiązaniem jest rampa najazdowa. Umożliwia wjechanie wózkiem ręcznym lub elektrycznym do centralnego punktu dla palety. Przyśpiesza to znacznie całą operację.
Automatyczny rozciąg folii – to przede wszystkim funkcja, która pozwala na zminimalizowanie kosztów związanych z zakupem materiałów eksploatacyjnych. Oszczędność otrzymujemy poprzez zmniejszenie zużycia folii na paletę.
Ponadto, niezalenie od modelu, jest regulacja docisku folii na palecie. Dzięki temu kontrolujemy nacisk materiału na produkty. Jest to niezwykle przydatne gdy foliowany jest towar delikatniejszy, wymagający lżejszego naprężenia.
Niektóre owijarki do palet tego typu mają możliwość wyboru pracy w trybie ręcznym lub automatycznym.
Mimo prostej konstrukcji owijarki, możemy dopasować prędkość talerza, wysokość owijania ładunku, ilości owinięć. Im bardziej technologicznie będzie to zaawansowany produkt tym więcej informacji będziemy mogli zmieniać na panelu. Najwyższe modele posiadają pilota oraz system automatycznego odcinania i zgrzewania folii.
Owijarka do palet jaka została opisana powyżej to proste urządzenie proste, ale nie jest przesadą nazwania go koniecznym w dzisiejszych czasach. Usprawnia proces foliowania, przyśpiesza logistyczne aspekty pakowania. Poznaj naszą ofertę, skontaktuj się z nami, porozmawiaj o swojej owijarce do palet.